Fix (rögzített) pótlások: hidak, koronák
A fogak feladatai a rágás, részvétel a beszédhangok képzésében és esztétikai szerep.
A fogpótlások feladatai a fentiek helyreállítása.
Az ideális fogpótlás nem károsítja a maradék fogazatot, ínyt, a szájüreg egyéb részeit, megelőzi a foghiány későbbi következményeit (például állcsont túlterhelése, maradék fogak dőlése, vándorlása stb.).
Nem rontja a száj higiéniáját, öntisztuló vagy könnyen tisztítható. Legjobb anyagok erre a fogászat számára kifejlesztett fémötvözetek és porcelánok.
A fix pótlások közös jellemzői, hogy a lecsiszolt fogakhoz vagy beültetett implantátumokhoz cementtel rögzítettek, csak a fogorvos tudja eltávolítani, de ezt követően már nem lehet újra felhasználni őket.
Koronák
Cementtel rögzítve borítják a lecsiszolt fog felszínét. Anyaguk lehet fém, műanyag, porcelán.
Hidak
A hiányt pótló műfogakat a maradék lecsiszolt fogakra vagy az azokat helyettesítő implantátumokra rögzítjük. 14 éves kor alatt nem készíthető, a fogak még nem érték el teljes hosszúságukat. Pótolhatunk vele egy fogat is, ekkor 3 tagú, de 14 fogat is, ha a pillérnek felhasználható fogak megfelelő elhelyezkedésűek, vagy fogbeültetéssel helyettesítjük őket a kivehető pótlás elkerülésére.
Lenti ábránkon bal oldalon egy 14 tagú porcelán ún. körhíd látható, melyről a porcelánt lepattintottuk, hogy látható legyen a vázat adó fém hídtest is. Jobb oldalon egy műanyag híd helyezkedik el, melyen a rágó felszín nincs leplezve, mert a rágó erőket a műanyag nem viseli el. Csak az ajak felőli felszín leplezhető, az esztétikai eredmény rosszabb, mint a porcelánból készített esetében.